Key Concept: Energy conversion, Efficiency, Safety
b) 0.3 kWh
[Solution Description]
Total energy consumed per hour = $1500 \text{ W} \times 3600 \text{ s} = 5,400,000 \text{ J}$.
Energy converted to heat = $80\% \times 5,400,000 = 4,320,000 \text{ J}$.
Energy lost = Total energy - Heat energy = $5,400,000 - 4,320,000 = 1,080,000 \text{ J}$.
Converting to kWh: $\frac{1,080,000}{3,600,000} = 0.3 \text{ kWh}$.
Your Answer is correct.
b) 0.3 kWh
[Solution Description]
Total energy consumed per hour = $1500 \text{ W} \times 3600 \text{ s} = 5,400,000 \text{ J}$.
Energy converted to heat = $80\% \times 5,400,000 = 4,320,000 \text{ J}$.
Energy lost = Total energy - Heat energy = $5,400,000 - 4,320,000 = 1,080,000 \text{ J}$.
Converting to kWh: $\frac{1,080,000}{3,600,000} = 0.3 \text{ kWh}$.