39. A company raises capital by issuing 10,000 shares at \$50 each. If the total profit is \$200,000 and 20\% is distributed as dividends, what is the dividend per share?
Key Concept: Capital, Dividends, Interest
b) \$4 per share
[Solution Description]
First, calculate the total dividend distributed: 20\% of \$200,000 = 0.20 × 200,000 = \$40,000. Now, divide this by the total number of shares (10,000) to get the dividend per share: \$40,000 / 10,000 = \$4 per share.
Your Answer is correct.
b) \$4 per share
[Solution Description]
First, calculate the total dividend distributed: 20\% of \$200,000 = 0.20 × 200,000 = \$40,000. Now, divide this by the total number of shares (10,000) to get the dividend per share: \$40,000 / 10,000 = \$4 per share.